Resnično obstajata dve enaki snežinki
Umetniško delo narave: zakaj so snežinke tako popolnoma simetrične?
- Referenca na področju Vzdrževanje hiše / hrana / pijača / tuširanje / kopanje
Ob podrobnem opazovanju ugotovimo, da snežinke prava umetniška dela, ki jih ustvarja narava.
Sneženje je sestavljeno iz drobnih, popolnoma simetričnih zvezd - vsaka je popolnoma edinstvena, niti dve nista enaki. Ali pač?
V 17. stoletju je astronom Johannes Kepler zapisal: "Bili so posamezni kosi ledu, zelo ploski, zelo polirani in zelo prozorni, debeli približno kot kos papirja ... popolnih 6-stranskih oblik. Med seboj so si bili tako podobni, da je bilo nemogoče, da bi jih proizvedel človek."
Vzorec, ki je skupen vsem snežnim kristalom, je njihova 6-stranska simetrija.
Vsak kristal ima vedno 6 rok ali stranic. Ampak zakaj? Kako je ustvarjena taka natančna simetrija?
Odgovor leži v procesih, ki se na molekularni ravni dogajajo pri zamrzovanju: molekule vode niso ravne, temveč rahlo upognjene. Zato se pozicionirajo v ledu pod določenimi koti - tisti, ki ustvarja 6-stransko simetrijo kristalne rešetke. Vendar pa obstaja še nekaj drugega: drobno ledeno jedro sprva nima nobenih rok. podobna je 6-stranski prizmi.
In to se spreminja z nadaljnjo rastjo: zaradi simetrije kristalne rešetke se lahko molekule vode na nekaterih mestih otroškega kristala zlahka kopičijo. Na teh mestih kristal raste hitreje kot na drugih mestih - oblikuje postopne "robove". Ker se dvignejo višje od ostale površine kristala, se na tej točki kopiči vse več molekul vode - ti robovi postanejo veje in ledne igle.
Je vsak snežni kristal res edinstven?
Toda kaj se dogaja z očitno neskončno različico modelov snežinke: ali res ni nobenih dveh ledenih kristalov? To predpostavko je naredil kmet in hobi fotograf Wilson Bentley pred približno 90 leti, ko je opazoval in fotografiral pod mikroskopom. Leta 1922 je napisal: "Vsaka snežinka ima neskončno lepoto, ki postane še večja zaradi spoznanja, da opazovalec verjetno nikoli ne najde drugega, ki bi bil podoben." Bentley je v življenju vzel vsaj 5000 fotografij.
Že vrsto let, v veliki meri zaradi teh fotografij, se je verjelo, da dve snežinki nista enaki. Zato je bilo še bolj presenetljivo, da je leta 1988 Nancy Knight, znanstvenik iz Nacionalnega centra za raziskave atmosfere v Koloradu, našel 2 popolnoma identična snega..
Zdi se, da je to razočaralo prepričanje, da nobena od dveh snežink ni podobna.
Vendar, če pogledamo iz bližje ravni atomov in kristalnih mrež, še vedno obstajajo očitne razlike med podobnimi ledenimi kristali. Ker so v vsaki rešetki drobne napake, in verjetnost, da so v dveh ledenih kristalih enaki od več kot 100 milijonov molekul vode, je zelo majhna.
Source: wissen.de